Goodrich Primary School Staff

Staff members

Headteacher: Craig Voller

Deputy Headteacher (Teaching & Learning & Designated Safeguarding Lead): Cathy Devlin

Deputy Headteacher (Teaching & Learning & DPO): Sinhéidin Goguel

Deputy Headteacher (Inclusion & Attendance): Italia Simeone


Foundation Stage Phase Leader: Rebecca Hong

Key Stage 1 Phase Leader: Theresa Rooney

Lower Key Stage 2 Phase Leader: Nicola Dixon

Upper Key Stage 2 Phase Leader: Rachel Sutton

Subject Leaders:

Literacy: Roxxana Summer

Maths: Sarah Whiskey

Science: Gary Grainger

SENCO: Anna Olds / Suzanne Gosney

P.E: Lennie Dennis 

PSHE:  Kate Grant/ Elizabeth Stuart

RE: Bethan Morgan   

Art & Design: Fiona Hollingsworth

Music Specialists: Jonathon Pix / Nicky Jackson / Luke Dunlea                   

Responsibilities:                   

Gifted and Talented: Sinhéidin Goguel

School Council: Sinhéidin Goguel

Pupil Premium: Georgia Marriott

After School Clubs:  Nicola Dickson

New Arrivals: Clare Grady

EAL: Clare Grady  

Website: Sinhéidin Goguel

MFL/ Mandarin: Michelle Hayes

DPO/ GDPR: Sinhéidin Goguel

ICT Technician: Khay Islam

Teaching Staff1920.PNG

Cover Teachers:

Clare Grady,  Tina Hampson, Kate Grant, Fiona Hollingsworth, Emily Kane.

Early Years Educators:

Hazel Morton, Ashley Bishop, Nicola Pike, Lucy Prankard,

Higher Level Teaching Assistants (HLTAs):

Julie Nankivell, Lynne Horgan, Havva Shenol, Fay Ibrahim.

Teaching and Learning Assistants:

Denise Gregory, Tara Davies, Farhana Ismail, Karen Murray, Nicola Ryder,

Sue Powell, Louise Moore, Shen Shenol, Jade Elston, Deirdre Russell, Leticia Jones, Brenda Cottle, Yvette Bygraves, Joan Bagot, Sarah Cowmey, Anna Scott, Saskia Evans-Perks, Charleen Baptiste, Harriet Addis, Tara Davies.

Learning Mentors:

Dominique Stead, Theresa Joseph, Sarah Cowmey, Theo Gough, 

Specialist Tutors/ Teachers: 

Humera Abidi (Dyslexia), Jonathon Pix (Music), Nicky Jackson (Music), Luke Dunlea (Music),

Lennie Dennis (PE), Jocelyn Kennedy (1:1), Jennifer Lopez (1:1)

Midday Meals Supervisors:

Reshma Kissoon (Senior), Gaylene Magee, Una Clandfield, Martin Robinson, Leah Stanislas, Patricia Williams, Ramon Dunleavy,  Charlene Baptiste, Amanda Skeen, Kerrie Couzens, Valerie O’Conner, Julie Simpson, Pricilla Joseph, Shen Shenol, Havva Shenol, Yvette Bygraves, Leah Stanislas, Martin Robinson, Ramon Dunleavy, Beth Sutton, Adam Prankard.

Cleaning Staff: Margaret Rozan, Gaylene Magee.

Garden: Gaylene Magee, Margaret Rozan

Premises Manager: Steve Bannon

Premises Staff: Ramon Dunleavy

Cleaning Staff: Run by Chequers (Contract)

Kitchen Staff: Run by Harrison Catering (Contract)

School Business Manager: Joyce Moncur

School Bursar: John Norris

Administrative Assistants: Janet Amoako, Laura Ford, Ashley Stevenson, Reshma Kissoon


First Aiders:                    

Lucy Prankard, Nicola Pike, Ashley Bishop, Karen Murray, Hazel Morton, Sue Powell,

Brenda Cottle, Jade Elston, Deirdre Russell, Lynne Horgan, Joan Baggot, Sarah Cowmey, Yvette Bygraves, 

Clare Grady, Havva Shenol, Reshma Kissoon, Una Clandfield, Martin Robinson, Leah Stanislas, Ramon Dunleavy, Valerie O’Connor, Amanda Skeen, Julie Simpson, Charlene Baptiste, Cathy Devlin, Sinheidin Goguel, Humera Abidi, Lennie Dennis, Laura Ford, Ashley Stevenson.

Governing Body:

Clerk: Jackie Woods

Chair: Ryan Sales (Parent)

Vice Chairs: Dominic Herrington

Sub Chair Finance: Caroline George,            

Sub Chair Curriculum: Dominic Herrington

Sub Chair Premises: Richard Cottrell

LA Governors: Amy Lamont

Community Governors: Dave Small, Caroline George, Emma Davidson

Parent Governors: Dominic Herrington, Jo Conduit-Smith, Ryan Sales, Layla Rahman, David Sargen and Olayinka Ewuola

Teaching Staff Governors:  Michelle Hayes

Headteacher: Craig Voller

Associate Governors: Jackie Woods